неделя, 1 септември 2013 г.

УПРАВЛЯВАНЕ НА СЕМЕЙНИТЕ ФИНАНСИ

Защо е необходима тази рубрика?
Защото доброто управление на личните средства е от ключово значение за избягване на финансовите затруднения. Предлагаме ви 5 златни правила, които ще дадат повече свобода на бюджета ви.

1. Водете собствено счетоводство
Извършени разходи, тегления на пари, финансови постъпления... всяко движение по сметката ви трябва да бъде регистрирано. Всичко това можете да записвате в най-обикновена тетрадка разграфена с колонки съответно по една за разходите, приходите и бъдещите разходи (смяна на електроуред, ремонт на автомобил и др.). При всяка нова транзакция, изчислявайте точно и отбелязвайте новото салдо. Ако се извършват редовно, тези прости изчисления (събиране и изваждане), ще ви позволят винаги да бъдете наясно с финансовото си състояние. Нещо повече, месечните извлечения от банковите ви сметки на хартиен носител ще ви помогнат да проверите дали не сте забравили нещо в изчисленията си. В помощ ще ви бъдат и различните видове дистанционно банкиране /телефон, SMS, Интернет /, както и разписките при ползване на банкомат.

2. Предвиждайте разходите
Да управлявате бюджета си означава също така и да предвиждате! Да предвидите своите бъдещите разходи като наем, данъци, комунални сметки... Иначе казано, всякакъв вид постоянни фиксирани разходи. Ако не знаете точната дата, на която излизат съответните сметки, не се колебайте да се информирате за нея. Когато става въпрос за комунални сметки (вода, парно, ток,…), по изгодният за вас вариант може да се окаже годишното разпределяне на плащанията на равни месечни вноски. Така, вместо да трябва да извадите наведнъж от джоба си значителна сума, плащането се осъществява “плавно“ за 10 или 12 месеца с годишно изравняване. При всички случай, следете за достатъчната наличност по вашата сметка в периода на извършване на плащанията.

3. Заделете пари за „черни дни”
Пералнята ви се задъхва... Автомобилът ви плаче за сервиз... Заделете малко пари настрана за тези трудни моменти! Така ще може да посрещнете непредвидените разходи, без бюджетът ви да отиде на “червено“!

4. Запазете остатъка във вашата сметка
Останали са ви малко пари в края на месеца ? Оставете ги в разплащателната си сметка. Не за да изхарчите всичко, а за да разполагате с пари в аванс, налични за следващия месец (някои месеци имаме повече разходи). Разбира се, в случай, че сумата, която ви е останала е значителна, във ваш интерес е да я вложите.

5. Открийте си спестовна сметка
13-та заплата, неочаквано финансово постъпление или просто малки суми, останали ви в края на месеца... Малко по малко, ако имате тази възможност, помислете дали да не ги вложите в спестовна сметка. Така ще разполагате с налична сума за осъществяване на нов проект, нова покупка, или покриване на непредвиден разход. A защо да не спестите и някой лев за пенсия или да сключите застраховка живот. 

източник: www.natisfinansite.bg 

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...