Успехът на високо технологичните компании зависи най-вече от привличането и задържането на работа на висококвалифицирани сътрудници. Затова големият бизнес все повече се грижи за служителите си - като Google, който през 2012 поръчал на специалисти да анализират потреблението на бонбони M&M's.
Безпокойството на компанията било предизвикано от безконтролното според ръководството поглъщане на сладки храни, което би могло да доведе до затлъстяване, съобщава в. "Вашингтон пост", цитиран от Лента.ру и БТА.
Затова Google поискал от учените да обяснят този феномен и да изменят хранителните предпочитания на служителите към по-полезни продукти.
С помощта на психолози бил проведен експеримент, при който бонбоните били поставени в непрозрачни контейнери, които не привличат вниманието, докато в същото време в прозрачни съдове били поставени смокини и шам фъстък.
В резултат на това в нюйоркския офис на Google, където работят 2000 души, за седем седмици всеки от тях започнал да консумира по девет пакета по-малко бонбони M&M's.
Освен това, за да насърчи употребата на вода с 47%, бутилки с обикновена вода били наредени на равнището на очите, а газираните напитки поставени на труднодостъпни рафтове.
В бюфетите на Google наред с обичайните чинии с храна били поставени по-малки, така че постепенно сътрудниците започнали да се отказват от големите порции.
Историята с подмяната на бонбоните с шам фъстък може да се случи не само в Google, но и в която и да е голяма компания от Силициевата долина, се казва в публикацията. Високо технологичните компании по традиция са на челно място в класациите за най-привлекателни места за работа.
През 2013 година Google оглави такава класация на сп. "Форчън". При съставянето на такива рейтинги се отчита не само размерът на заплатите (в Google и Yahoo! средната годишна заплата е 107 000 долара, а в петролния гигант ExxonMobil - едва 97 700 долара), но и съпътстващите привилегии като възможност за ползване на отпуск за гледане на дете, гъвкаво работно време, покриване на транспортните разходи.
Според ръководството на Google комфортната обстановка в офиса повишава производителността на труда и позволява да се запазят най-добрите специалисти.
Проучване на интернет проекта PayScale обаче показва, че средностатистическият сътрудник на Google остава в компанията едва 1,1 година. Според експерти, анкетирани от Блумбърг, една от основните причини за напускането е баналната скука.
източник: dir.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар