В 16,20 ч. на 28 август 2013 г. се навършват 70 години от смъртта на последния български владетел цар Борис Трети. За България и света кончината му е неочаквана и до днес предизвиква спекулации от най-различен характер. Официалното заключение на лекарите е, че Борис Трети умира от инфаркт. Съпругата му Йоанна Савойска обаче е убедена, че смъртта му е неестествена.
Версиите за края на българския монарх са повече от десет, като преобладава отравянето - може би от англичаните, или от германците, или от италианците, от Сталин, от прислужница или любовница в двореца.
Факт е обаче, че датата 28 август е казана на царя от петричката пророчица Ванга. Тя често разказва пред близки и приятели за посещението на Борис Трети. Той идва в малката й къщичка в Струмица на 8 април 1942 г. и преди още да я пита нещо, тя му казва: „Расте твоята държава, разпрострял си се много нашироко, но бъди готов да се събереш отново в орехова черупка. Помни датата 28 август". Царят й благодари и смутено си тръгва. Казва й: „Като дойдеш в София, да питаш за Борис". „Кой Борис", пита Ванга. „Един е Борис", отвръща царят.
На 28 август 1943 г. Борис умира. Оказва се, че Ванга предсказва с абсолютна точност датата на смъртта му. След като царят е погребан, при Ванга отиват три жени, негови близки, сред които и съпругата на премиера Богдан Филов. Те искат от пророчицата да им каже какво ще стане с царското семейство и с престолонаследника, който е още дете. Ванга казва: „Ще се върнете и ще увиете царското легло в червена панделка". „Не може ли да е бяла или розова", питат жените. „Не, червена", отсича пророчицата.
Създателят на Бялото братство, Учителя Петър Дънов, също предсказва смъртта на Борис. Прави го по своя специфичен начин, като съобщава за края на монарха няколко часа преди той да почине. Близкият до Дънов Михаил Константинов споделя: „Един ден, преди да си замине цар Борис от този свят, аз стоя с Учителя на полянката. И точно по това време се задава една сестра, носи един портрет, поднася го на Учителя и казва: „Ето портрета на цар Борис". Учителя го погледна и каза: „Те го извикаха вече горе на доклад. Царят е на доклад при Бога. И сега ще имаме 40 дена траур, и през това време няма да играем Паневритмия". Това ме изуми. Това стана в мое присъствие. Действително след няколко часа дойдоха донесоха новината, че царят е умрял".
Всъщност последният български монарх и създателят на Бялото братство никога не се срещат. Дънов не иска неговите предсказания да се казват на всеослушание, настоява да не достигат до царя. Но Учителя има своето влияние върху царя чрез неговия съветник Любомир Лулчев, който споделя идеите на Братството. По този начин Дънов съветва монарха и министъра на вътрешните работи Петър Габровски да отменят Указа за екстрадирането на българските евреи в Германия. Твърди се, че Дънов често заявява пред царския съветник Лулчев, че ако Борис III не запази неутралитета на България, няма да получи подкрепата на Господ. Царят и Дънов почти се срещат веднъж - на концерт в зала "България". Михаил Константинов разказва, че макар Борис да е бил в своята ложа, а Учителя долу на партера, Царят през цялото време е фиксирал Дънов с поглед.
В книгата си за царския съветник Лулчев Христо Маджаров цитира думите на Дънов: „Борис е зает със своя си престол, няма никакви идейни подбуди и е готов да слуша Божественото само доколкото му помага. Той върви по една женска линия: гледа както жената гледа мъжа - дали е богат, силен, какво ще спечели. Това е женска линия на политик, но за да му помогнат от Невидимия свят, той трябва да върши Волята божия". Христо Маджаров цитира и думите на Учителя от негова беседа на 25 август 1943: „Борис III е много болен и ако не му се дадат две чаши гореща вода, ще си замине от този свят.
Последователи на Бялото братство разкриват, че Петър Дънов не е привърженик на монархията. Учителят смята още тогава, че монарсите и монархическите режими ще изчезнат. „Може някои да са играли някаква роля, но когато просветата на народите се увеличи, когато съзнанието им се разшири и дойде светлина в съзнанието им, ще разберат, че колективната форма на управление е по-добра. А тази форма е републиката - парламентарната република", казвал Дънов.
Царят усещал, че си отива
Преди да отиде в Германия, Борис Трети една вечер бил на гости на своя адютант ген. Стоянов. Съпругата на Стоянов му казала, че според хороскопа и подреждането на планетите има опасност за живота му. Тогава цар Борис погледнал линията на живота на ръката си и казал: „Наближава вече моят край". На 16 август вече в София Борис Трети дава прощален прием на хърватския пълномощен министър, на следващия ден заминава на лов в резиденцията си в Царска Бистрица в Боровец, изкачва връх Мусала, връща се за малко в София, отново е в резиденцията си и отново на лов.
Пред брат си принц Кирил и пред най-близкия си съветник, архитекта Йордан Севов, се оплаква, че по време на лова и изкачването на Мусала имал задух, изморяване и „силни горения в сърдечната област". На 23 август, ден след повторното си пристигане в Царска Бистрица, се завръща в София, причината за това вероятно е засилилата се вече болест. Царят живеел във вечен страх от смъртта и дори сам си е поставял диагнозите.
Така постъпва и този път - според него имал ангина пекторис - гръдна жаба. В четвъртък, 26 август, той сам прогнозира, че ще умре от инфаркт. Това споделя пред д-р Б. Разсолков. Междувременно два дни преди това спешно са извикани български лекари и те поставят диагноза заболяване на жлъчката. От Берлин е пристигнал известният специалист д-р Зайц, от Виена - д-р Епингер, от Румъния - д-р Тудеску.
Немските лекари са категорични - царят има запушване на артерията, а това почти винаги води до фатален изход. След като поставя диагнозата, Епингер дори изявил желание да си тръгне, защото смятал, че при това, което е открил той, нищо не може да се направи. В четвъртък, петък и събота преди обед състоянието на болния цар се подобрява. В събота следобед обаче то внезапно се влошава. Причината е развилата се двойна пневмония. От Германия пристига и д-р Декринис. В събота следобед в 16,22 ч. царят издъхва.
източник: www.vsekiden.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар