вторник, 27 август 2013 г.

ШЕСТНАДЕСЕТ СТЪПКИ ЗА ДОБЪР СТАРТ НА РАБОТНИЯ ДЕН

Сутрешните навици могат да повлияят на продуктивността през целия ден

Първите няколко работни часа могат да имат значителен ефект върху нивото на продуктивността ви през целия ден. За това е важно да следвате сутрешна рутина, която да ви настрои за успех. Представяме ви списък от 16 неща, предложени от „Форбс“, които всички работещи е хубаво да изпълняват преди началото на работния ден.

Бъдете точни. 

За повечето хора това може да е очевидно, но има и такива, които не осъзнават, че закъснението не само прави лошо впечатление, но съсипва и целия ден. "Пристигането на време или малко по-рано помага за нагласата ви през деня и провокира чувство за изпълнение“, казва Лин Тейлър, национален експерт по работната среда.

Поемете дълбоко дъх и медитирайте.

„Буквално“, казва Майкъл Кер, международен бизнес експерт. „Направете нещо, за да се фокусирате върху това, което е тук и сега. Много хора идват на работа изтормозени, защото нямат достатъчно време вкъщи, за да се справят с „домашните задължения“. Тогава те едва оцеляват през ужасяващия и стресиращ работен ден и се гмуркат в лудостта.“

Забавянето, вземането на пауза и създаването на навик за концентриране могат да направят чудеса, според Майкъл.

Яжте правилна закуска, съветва още той.

„Закуската наистина е най-важното хранене за деня, което ни помага не само да се чувстваме добре физически, но и да имаме менталната енергия, необходима за справяне с работния ден.“

Започвайте всеки ден на чисто.

Може да се налага да се занимавате с проекти или дискусии от миналия ден, но се опитайте да се отнасяте към всеки ден като към ново и свежо начало. „Забравете всяка гадост от вчера, потопете се в това, което се случва в момента, пригответе се и се организирайте или пък се захванете веднага за работа, ако е нужно“, казва Дейвид Шиндлер, работен специалист.

Не бъдете раздразнителни.

Обръщайте внимание на настроението си и на неговия ефект върху другите. „Първото и последното нещо за деня са моментите, в които емоционалната интелигентност може да окаже най-голямо влияние“, добавя Шиндлер. Поради тази причина, ако не обичате да ставате рано, опитайте се да преглътнете раздразнителността си и да сте с положителна нагласа, когато пристигнете в офиса. Вземете си втора или трета чаша кафе, ако това ще ви помогне.

Организирайте деня си.

Според Майкъл Кер, първият час от работния ден е най-подходящото време да прецените приоритетите си и да се фокусирате върху това, което абсолютно се нуждаете да постигнете. „Твърде много хора се разсейват сутрин с маловажни дейности като например гмуркане в блатото на електронната поща, когато могат да са на лице много по-важни проблеми, с които имат нужда да се справят.“ Направете си списък със задачи или обновете този от предния ден и се опитайте да се придържате към него. Все пак, ако работата изисква спешни промени, спокойно можете да реорганизирате.

Бъдете в кондиция.

Дори и ако не обичате ранните сутрини, имате нужда да сте буден, когато стигнете до офиса. Особено ако сте в лидерска позиция, е много важно да бъдете в кондиция, психически и физически, и да комуникирате. Кер напомня колко е важно да отделите време на контакта с колегите си в дори на пръв поглед незначителни и малки неща – усмивка, питане относно уикенда или нужда от помощ.

Съвещание с колегите.

„Бързо съвещание с колегите от пет до десет минути също може да е ефективен начин за старт на деня“, казва Кер. „Направете кратка среща, без столове, нека всеки да сподели основната цел за деня си и информация, която останалите имат нужда да знаят.“


източник: Сара Божинова www.econ.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...